SEO

WordPress Virüs Temizleme

WordPress Virüs Temizleme , WordPress siteniz varsa ve bu sitenizi ele geçirmek isteyenler ile karşı karşıya kaldıysanız dikkatli olmanız gerekir. Eklenti açıkları aracılığı ile sızarak bu tür siteleri ele geçirmek isteyenlere karşı üretilebilecek birtakım çözümler vardır.

WordPress reklam virüsü temizleme aşamalarımıza göz atalım.

Siteye Bulaşan Virüs Nasıl temizlenir? , Bu tür sitelerde tema üzerinde yapılan işlemler ile yeni bir kod eklemesi yapılmaktadır. Kodun eklenmesinin ardından sistem kendi kendine WordPress sistemine virüslü bir dosya ile ulaşmaktadır. Bu sayede, virüsün siteye tamamen bulaştığını söyleyebiliriz. 

♣ Bu işlemler SEO için çok önemlidir.

WordPress Virüs Temizleme Aşamaları 

  • WordPress virüs temizleme işlemleri sırasında ilk olarak WordPress üzerinden en güncel ve temiz WordPress dosyalarının indirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra, Wp-content klasörü ve Index tabanında yer alan wp-config.php dışındaki tüm dosyaların silinmesi lazımdır. Bu sayede, WordPress üzerinden indirilen temiz ve güncel sistem dosyaları siteye yerleştirilmektedir. Bu işlemlerin bir sonucu olarak wp-content klasörü dışındaki sisteme bulaşan tüm virüs ve malware yazılımından kurtulmak mümkün olmaktadır. 
  • Wp-config.php dosyasında virüs olduğuna emin olduğunuz kodlar veya komutlar tespit ettiğiniz takdirde wp-config-sample.php içerisinde yeni bir yapılandırma yapmalısınız. Bu aşamada şüpheli olduğuna emin olduğunuz wp-config dosyasını silmelisiniz. Ayrıca, yapılandırma yaptığınız wp-config-sample.php dosyasının adı wp-config.php olarak değiştirilmelidir. 
  • Bir sonraki aşamada ise WordPress dashboard’a giriş yapmak gerekir. Burada bulunan eklentiler kısmından Anti-Malware Security and Brute Force Firewall ismindeki pluginin kurulumu yapılmalıdır. Ardından, full scan olarak çalıştırılmalıdır. Bu sayede, tarama işlemi yapılacaktır. Tarama işleminin tamamlanmasının ardından ise eval parametresine sahip bazı kodlar bulunacaktır. Bu kodlar; programın yönlendirmesine göre silinmelidir. Ancak, her eval kodunun zararlı olmadığını da söylemek gerekir. Bu noktada, yanlış işlem yapmamaya gayret etmelisiniz. Aksi takdirde, sitenin açılmaması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. 
  • WordPress sitenize virüs bulaşmasının ardından yapmanız gerekenler bununla sınırlı değil! WordPress reklam virüsü temizlenmesinin ardından şifrelerinizi de değiştirmelisiniz. Çünkü, şifreleriniz ele geçirilmiş olabilir. Bu noktada, FTP şifreniz başta olmak üzere MYSQL şifreniz ve WordPress admin girişi şifreniz değiştirilmelidir. Ancak, kullanıcı adıyla benzer bir şifreyi kesinlikle tercih etmemelisiniz. 
  • Son olarak, sitenin çalışan versiyonunun yedeğini almalısınız. Buna ek olarak, sitenin Google aramalarında sorunsuz olarak bulunduğundan emin olmalısınız. 

WordPress Virüs Türleri:

WordPress yönlendirme virüsü

WordPress pop-up virüsü

 

 

WordPress Antivirüs Eklentisi

WordPress Virüs Temizleme Eklentisi

Wordpress Virüs Temizleme Eklentisi

İndir — > https://tr.wordpress.org/plugins/quttera-web-malware-scanner/

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
En yukarı çık