SEO

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

Web Sitenizin SEO'sunu Nasıl Geliştirebileceğinizi Öğrenmek için ÜCRETSİZ SEO Puanı Oluşturun

SEO pazarlamada ne anlama geliyor?

SEO kısaltması “ Arama Motoru Optimizasyonu ” anlamına gelir . Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), bir web sitesinin bir arama motorunun “doğal” veya “organik” (ücreti ödenmeyen) arama sonuçlarında görünürlüğünü etkileme sürecidir. Arama motoru optimizasyonu, sitenin arama motorlarından gelen arama sonuçları listesinde üst sıralarda görünmesini sağlayarak bir web sitesinin ziyaretçi sayısını artırmayı amaçlar.

SEO Türkçe Anlamı Nedir?

https://yusufolcum.com.tr/seo-turkce-anlami/

SEO, sürekli olarak e-ticaret mağazaları için büyüme ve müşteri kazanımının önemli bir itici gücüdür. Bir anket, SEO’nun e-ticaret sitesi trafiğinin yaklaşık %30’unu oluşturduğunu ve bu durumun çevrimiçi mağazaların ücretsiz (organik) trafik elde etme fırsatının altında yatan büyük bir fırsat olduğunu buldu.

Genellikle yanlış anlaşılan etkili SEO, bir web sayfasına doğru anahtar kelimeleri eklemekten çok daha fazlasını içerir. SEO, bir web sitesinin her bölümüne değinir ve yerel pazarlarda rekabet eden küçük işletmeler de dahil olmak üzere bir çevrimiçi işletmenin kullanıcıya SEO danışmanı yönelik bölümünde çalışan herkes için önemli olan arama motoru optimizasyonu en iyi uygulamalarının temel bir anlayışını sağlar .

Artık SEO’nun ne anlama geldiğini bildiğinize göre, onu nasıl kullanacağınızı öğrenmeye hazır mısınız? Aşağıdaki kısa videomuz SEO’nun ne olduğunu VE SEO’nun işiniz için neden önemli olduğunu açıklıyor .

SEO’nun iki ana alanı vardır: Sayfa İçi ve Sayfa Dışı.

Sayfa içi SEO nedir?

On-page SEO (İç SEO) , Google gibi arama motorlarının ve ziyaretçilerinizin dikkatini çekmek için web sitenizde kullandığınız teknikleri tanımlar. Ayrıca ziyaretçileriniz için keyifli bir kullanıcı deneyimi yaratmakla ilgili her şeyi içerir. Sayfadaki stratejileri anlamak, genel olarak SEO’nun ne olduğunu ve bir web sitesinin optimizasyonunun nasıl çalıştığını anlamanın anahtarıdır. Ana sayfa içi uygulamalar şunlardır:

 • Yeni, orijinal, spam içermeyen ve ziyaretçilerinize gerçek değer sağlayan iyi yazılmış içerik yazmak.
 • Web sayfası URL’sinde, başlıklarda, alt başlıklarda (H1, H2, H3) ve içerik gövde metninde bir anahtar kelime kullanın.
 • İçeriği netleştirmek ve arama motoru sonuç sayfasından (SERP’ler) tıklamaları (tıklama oranları) teşvik etmek için açıklayıcı ve ilgi çekici meta açıklamalar ve başlıklar yazmak.
 • Ziyaretçilerin içeriği okumasını ve sindirmesini kolaylaştıran iyi bir düzen ve mobil duyarlı tasarım kullanmak.
 • Hızlı bir sayfa yükleme süresi . Google, sıralama web siteleri için algoritmasında bunu dikkate alır.
 • Görüntülere alternatif metin ekleyin ve konu anahtar kelimelerini ekleyin.

 

Sayfa dışı SEO nedir?

Sayfa dışı SEO, web sitenizin değerini geri bağlantı gibi arama motorlarına göstermek için kullanılan teknikleri ifade eder. Bu faktörler, arama motorlarına sitenizin web’in geri kalanına nasıl uyduğunu ve diğer sitelerin onu ne kadar güvenilir gördüğünü gösterir. Sayfa dışı SEO’nuzu geliştirmek, Google’da üst sıralarda yer almak için önemlidir ve aşağıdaki gibi uygulamaları içerir:

 • Diğer web sitelerinden yüksek kaliteli geri bağlantıları besleyin.
 • Alanınızdaki diğer sayfalardan bağlantı metni kullanarak dahili bağlantılar oluşturun.
 • Web sitenize geri bağlantı vererek yayınlar ve yüksek kaliteli bloglar için içerik geliştirin.
 • İşletmenizi ilgili dizinlerde ve yerel işletme dizinlerinde listeleyin.
 • Sitenize geri bağlantı (Backlink Hizmeti ) alma şansı ile birlikte web sitenize sosyal sinyaller göndermek için sosyal medya varlığınızı Facebook, Twitter, Instagram’da oluşturun.

 

İyi bir SEO puanı nedir?

Artık SEO’nun temellerinin ne olduğunu bildiğinize göre, SEO puanınızı almak için aşağıdaki web sitenizi tarayabilirsiniz. Bizim Ücretsiz Web Sitesi SEO Skor Aracı sizin bir başarı planı sağlar. Bir SEO puanı sağlayarak web sitenizin çevrimiçi olarak nasıl performans gösterdiğini ve SEO denetim puanınızı artırarak işletmeniz için daha fazla trafik, olası satış ve satış oluşturmak için neler yapabileceğinizi keşfetmede değerli bir yardımcıdır.

 

Doğal SEO Nedir?

Doğal SEO , içerik kaliteniz sayesinde Google’da yükselmek için doğal bir şekilde yapılan çalışmalardır. İçeriğinizin kalitesine önem verilmesi gerekmektedir.

Siyah Şapka SEO Nedir?

Hacklink , Backlink vb. birçok faktörü siteniz üzerinde deneyerek kısa süreli bir yükselme yaşatır. Fakat sonrasında web siteniz düşer.

Kaliteli Backlink Nasıl Bulabilirim?

Kaliteli backlinkleri r10.net gibi forum sitelerinden liste halinde bularak kaliteli backlink sağlayabilirsiniz bu sayede kalıcı bir yükselme yaratırsınız.

Kaynak : https://www.operationtechnology.com/what-is-seo/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
En yukarı çık